Katkı Alanları: Ne Yapabilirim ?

Turnusol'un çalışmalarına çeşitli şekillerde katkı sağlayabilirsiniz. Aşağıdaki yöntemlerin sadece biri veya bir kaçı ile katkı sağlamanız mümkündür.

1. Yöntem: Haber İşaretleme

Bu yöntemle katkı sağlamak için yapmanız gereken sadece Turnusol'un sizin önünüze otomatik olarak getireceği cümleleri okuyup sadece iki butondan birine basarak değerlendirmektir. Bir cümleyi değerlendirme 30 sn'den az sürmektedir.

Aranan teknik bilgi: Özel bir teknik bilgi aranmamaktadır.

Zorluk düzeyi: Kolay


2. Yöntem: Blog Yazma

Turnusol web sayfasında dilerseniz adınızla dilemezseniz anonim adla yayınlanmak üzere aşağıaki kategoriler hakkında yazabilirsiniz.

2.1: Haber raporlama kategorisi

İşaretlenmiş haberlerin biri, bir kaçı veya tamamı üzerinden ilgili haberleri genel olarak yorumlayan, bu haberlerde kullanılan ötekileştirici dilin arkaplanına dair analizler içeren veya genel olarak bu haberlerin özelliklerini değerlendiren 700 ila 2000 kelime arası blog yazılarıdır.

Yazabileceğiniz örrnek blog başlıkları:

2.2: Akademi kategorisi

Ötekileştirici dil üzerine yazılan psikolojik, sosyolojik veya tarihsel değerlendirmeler bu kategoride yer alır. Bu kategoride yazabilmek için anılan alanlarda akademik veya araştırma deneyimi değerlidir. Bu alanda yazılan içeriklerin 1000 ila 3000 kelime arasında olması beklenmektedir.

Yazabileceğiniz örnek blog başlıkları:

2.3: Atölye kategorisi

Yapay zeka ve doğal dil işleme üzerine araştırmalar yapan gönüllüler bu alanda yazıları ile ötekileştirici dile dair yapay zeka çalışmalarını bu kategoride ele alabilirler. Bu kategoride yazabilmek için aktif olarak veri bilimi üzerine çalışan gönüllülerin katkıları söz konusudur. Bu konuda yazılacak metinlerde kelime sınırı yoktur.

Yazabileceğiniz örnek blog başlıkları:

Aranan teknik bilgi: Geçmişte Python veya R ile kodlama yapmış olmak ve/veya metin madenciliği ve veri bilimi üzerine çalışmalar yapmış olmak.

2.4 Bülten Kateogirisi

Henüz aktif olarak başlamamış olan bir e-posta bülteni fikrimiz mevcuttur. Bu amaçla e-posta bülteni için düzenli olarak içerik üretebilecek gönüllüleri bekliyoruz.

Tüm kategoriler için:

Aranan teknik bilgi: Bu katkı yöntemi için geçmişte blog yazısı yazmış olmanız asgari şarttır. Gazetecilik ya da iletişim alanı deneyimine sahip gönüllülerin ise daha fazla katkı sağlayabilir.

Zorluk düzeyi: Orta


3. Yöntem: Veri Ön işleme ve Algoritma Geliştirme

Bu yöntemde gönüllü toplanan verilerin işlenmesi, gözden geçirilmesi, temizlenmesi ve algoritma geliştirilmesi konularında aktif olarak katkı sağlar.

Aranan teknik bilgi: Geçmişte Python veya R ile kodlama yapmış olmak.

Zorluk düzeyi: Veri önişleme görevleri: Orta. Algoritma geliştirme: Zor.


4. Yöntem: Aktivizm

Algoritmanın gelişmesini beklemeden Yöntem 1 ila 3'te üretilen tüm bilgilerden yola çıkarak ötekileştirici veya sorumsuz dili kullanan kaynaklara karşı diyalog yolu ile yeni dil önerme, bu dili diretenleri hukuki ve etik sınırlar içerisinde raporlama ve ötekileştirici dile karşı sivil toplumdaki diğer aktörlerle iletişim halinde olma

Aranan teknik bilgi: Teknik bilgiden ziyade aktivist ve dönüştürücü bir yapı yeterli olmaktadır. İletişim kurarken etik sınırlar içerisinde kalmak ve etik değerler içinde kalmak gereklidir (Etik değerleri okumak için: Etik Değerler)

Zorluk düzeyi: Zor