Dijital Araçlar

Turnusol'un öncelikli hedefi ötekileştirici dil için makine öğrenme algoritmalarına yetecek miktarda veri toplamaktır ancak bu veri daha toplanırken algoritmalar geliştirilmeye devam edilmektedir. Aşağıda göreceğiniz algoritmalar Turnusol'un geliştirilmeye devam eden algoritmalarıdır.

Turnusol Haber Arama Motoru

Her saat 300 kaynaktan derlenen haberler içerisinde arama yapın:

Turnusol Haber Arama Motoru

Sözlük Tabanlı Ötekileştirici Dil Algılama Aracı (ADYA)

Bu araç makine öğrenme algoritması yerine sentiment analizi mantığı içerisinde sözlük bağımlı olarak çalışmaktadır. Bu algoritma Turnusol tarafından derlenen tüm sözlükleri esas alarak metin içerisindeki öteikleştirici dil öğelerini ortaya çıkarır ve puanlar. Algoritma ilk adı olan ayrıştırıcı dil yakalama aracı ifadesinin baş harflerinden oluşan (ADYA) olara adlandırılmıştır.

ADYA'yı deneyin: ADYA

Makine Öğrenme Tabanlı Ötekileştirici Dil Algılama Aracı

Sözlük tabanlı algoritma yerine birebir cümleler ile eğitilmiş makine öğrenme aracıdır. Bu aracın sözlük tabanlı olanının aksine ironi ve imaları da algılayabilmesi hedeflenmektedir.

Henüz açık kullanıma hazır değildir.

Yanıltıcı haber tahmin aracı: Factomat (Beta)

Factomat, bugüne kadar yayınlanmış haberler içerisinde yanıltıcı veya yalan haber olduğu analiz edilerek tespit edilmiş haberlerle, aynı analizlerde doğru olduğu bilinen haberlerdeki karmaşık dilsel örüntülere göre eğitilmiş bir makine öğrenme algoritmasıdır. Bu algoritma yeni çıkan haberlerin metinlerine bakarak haberin yanıltıcı olup olmadığına dair tahminde bulunmaktadır. Şu anda beta sürümdedir.

Factomat'ı deneyin: Factomat