Factomat: Yanıltıcı Haber Tahmin Algoritması

Kullanım Videosu

Amaç

Factomat, bugüne kadar yayınlanmış haberler içerisinde yanıltıcı veya yalan haber olduğu analiz edilerek tespit edilmiş haberlerle, aynı analizlerde doğru olduğu bilinen haberlerdeki karmaşık dilsel örüntülere göre eğitilmiş bir makine öğrenme algorimtasıdır. Bu algoritma yeni çıkan haberlerin metinlerine bakarak haberin yanıltıcı olup olmadığına dair tahminde bulunmaktadır.

Nasıl Çalışır

Bu araç aşağıya yukarıya gireceğiniz herhangi bir haberin doğruluğu hakkında matematiksel tahmin yapar. Bu tahminler daha önce yalan haber olduğu kesin olan haberlere göre modellenen algoritma tarafından belirli bir doğuluk ölçüsünde tahmin yapar.

Hangi Haberleri Deneyebilirim

Mesela şöyle bir yalan haberler uydurmayı deneyin:

Hayal gücünüzü kullanın ve yalan haber deneyin, ya da herhangi bir yerden okuduğunuz ve emin olmadığınız bir haberi Factomat'a sorun.

Yüzde Kaç Doğrulukta Çalışıyor

Algoritmamız şu anda test verilerimiz üzerinde gerçekleştirdiğimiz deneylere göre %80 doğrulukta çalışmaktadır. Yüzdelerle ilgili ayrnıtılı açıklama için videoyu izleyin.

Factomat Yanılabilir mi?

Bu tahminler veri seti ve modele göredir bu nedenle algoritma doğru haberi yanlışlıkla yanıltıcı, yanıltıcı haberi de yanlışlıkla doğru haber diye nitelendirebilir. Algoritmanın bulduğu sonuç sizce de doğru ise lütfe altta çıkacak "katılıyorum" butonuna tıklayın. Katılmadığınız durumda ise yine altta çıkacak "katılıyorum" ifadeli kırmızı butonu tıklayın.

Bir değil de birden fazla haberi toplu analiz edebilir miyim?

Factomat'ın özel versiyonunda bir çok haber sitesinden anlık toplu analizlerle, bilgisayarınızda tuttuğunuz haberlerden 1000 adete kadar olanını toplu olarak analiz edebilirsiniz. Özel versiyon için bizimle iletişime geçiniz.